Opis procedury:
I etap:
- Złożenie wniosku o wydanie opinii w sprawie uzgodnienia lokalizacji ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (wniosek nr 9), do którego należy załączyć:
- kserokopię mapy zasadniczej w skali 1:500 z Wydziału Geodezji i Kartografii Urzędu Miasta Kalisza, z zaznaczeniem granic działek wraz z zaznaczoną lokalizacją oraz z wymiarowanymi elementami stacji dla każdej z wnioskowanych lokalizacji – 2 egzemplarze,
- projekt graficzny stacji zawierający jej wizualizację oraz sposób montażu,
- pełnomocnictwo udzielone przez Inwestora, w przypadku gdy inwestora reprezentuje pełnomocnik, bądź też potwierdzone notarialnie pełnomocnictwo oraz kserokopię dowodu potwierdzającego wniesienie opłaty skarbowej z tytułu udzielonego pełnomocnictwa na rachunek bankowy Urzędu Miasta Kalisza w wysokości 17,00 zł,
- Wydanie opinii w sprawie lokalizacji stacji ładowania.
II etap:
Uzyskanie pozwoleń i uzgodnień niezbędnych do opracowania projektu technicznego w tym:
- Opracowanie i uzyskanie zatwierdzenia projektu stałej organizacji ruchu z uwzględnieniem stacji. Projekt należy opracować stosownie do przepisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. z 2017 r. poz. 784) oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. z 2019 r. poz. 2311 z późn. zm.).
- Uzyskanie warunków przyłączeniowych w zakresie włączenia do sieci zasilającej stację.
- Wystąpienie z wnioskiem na naradę koordynacyjną w celu uzgodnienia przebiegu trasy przyłączeń, instalacji zasilającej urządzenia, lokalizacji punktu ładowania względem infrastruktury podziemnej.
- Uzgodnienie wyglądu stacji ładowania pojazdów z Plastykiem Miejskim, urzędującym w Wydziale Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Kalisza Główny Rynek 20. W przypadku usytuowania na obszarze objętym ochroną konserwatorską, uzgodnienie lokalizacji i uzyskanie pozwolenia Wojewódzkiego Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków Delegatura w Kaliszu przy ulicy Tuwima 10.
- Przed rozpoczęciem robót budowlanych Inwestor zobowiązany jest spełnić wymogi formalno-prawne wynikające z art. 29 ust. 1 pkt 2 i 23, art. 29a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725 z późn. zm.). W tym celu należy wystąpić do odpowiedniego dla kategorii drogi organu administracji architektoniczno-budowlanej.
- Spełnienie wszystkich wymogów określonych w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
- Uzyskanie decyzji na lokalizację stacji ładowania oraz przyłącza zasilającego stację – należy złożyć w ZDM wniosek o wydanie zezwolenia na lokalizację urządzeń obcych (wniosek nr 7).
- Do wniosku należy załączyć kserokopię pozytywnej opinii z posiedzenia narady koordynacyjnej lub kserokopię pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia robót niewymagających pozwolenia na budowę.
Projekt techniczny, przedłożony do uzgodnienia do ZDM musi zawierać następujące elementy:
- Projekt zagospodarowania terenu.
- Opis realizacji inwestycji.
- Wizualizacja stacji ładowania pojazdów.
- Plan sytuacyjny przygotowany na mapie do celów projektowych w skali 1:500.
- Projekt stałej organizacji ruchu wraz z zatwierdzeniem.
- Uzgodnienie wyglądu stacji z Plastykiem Miejskim (Wydział Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Kalisza Główny Rynek 20). W przypadku usytuowania na obszarze objętym ochroną konserwatorską, uzgodnienie lokalizacji i uzyskanie pozwolenia Wojewódzkiego Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków Delegatura w Kaliszu przy ulicy Tuwima 10.
- Potwierdzenie złożenia zgłoszenia do Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Kalisza).
- W zależności od wymogów określonych przepisami prawa – pozwolenia lub zgłoszenia do Wojewódzkiego Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków Delegatura w Kaliszu przy ulicy Tuwima 10, w zakresie obszaru objętego ochroną konserwatorską.
III etap – budowa stacji:
Przed przystąpieniem do budowy stacji Wnioskodawca zobowiązany jest uzyskać następujące zezwolenia w celu zlokalizowania stanowisk postojowych, stacji ładowania oraz przyłącza zasilającego stację w pasie drogowym.
Proces uzyskania poszczególnych zezwoleń:
- Uzyskanie zgody na zajęcie pasa drogowego w celu budowy stacji – należy zwrócić się do ZDM z wnioskiem o zajęcie pasa drogowego wraz z wymaganymi do wniosku załącznikami oraz uzyskanymi uzgodnieniami (wniosek nr 1). Realizacja miejsc postojowych, stacji ładowania oraz przyłącza zasilającego może odbywać się jednocześnie.
- Uzyskanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego na umieszczenie w pasie drogowym urządzeń obcych (instalacji dla stanowisk ładownia, w tym stacji ładowania wraz z przyłączem zasilającym stację) – należy zwrócić się do ZDM z wnioskiem o zajęcie pasa drogowego (wniosek nr 2).
- Uzyskanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego na prawach wyłączności w celu wyznaczenia miejsca postojowego do ładowania pojazdów elektrycznych – należy zwrócić się do ZDM z wnioskiem o zajęcie pasa drogowego (wniosek nr 3).
Wniosek o zajęcie pasa drogowego należy złożyć na
minimum 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac, w związku z § 12 ust.
1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 roku w sprawie
szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru
nad tym zarządzaniem (Dz. U. z 2017 r. poz. 784) – jednostka wprowadzająca
czasową organizacje ruchu ma obowiązek zawiadomienia właściwych organów (tj. Prezydenta
Miasta Kalisza, Zarząd Dróg Miejskich w Kaliszu, Komendę Miejską Policji
w Kaliszu) o wprowadzeniu czasowej jak i stałej organizacji ruchu, co
najmniej na 7 dni przed dniem wprowadzenia organizacji ruchu.
Stawki opłat:
Zgodnie § 3 l.p. 3. oraz § 7 l.p. 4. Uchwały nr VI/89/2024 Rady Miasta Kalisza z dnia 26 września 2024 r. w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych w granicach administracyjnych miasta Kalisza (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2024 r. poz. 8247):
§ 3. Za umieszczenie w pasie drogowym liniowych urządzeń obcych, ustala się roczną stawkę opłaty za 1 m2 powierzchni pasa drogowego zajętego przez rzut poziomy umieszczanego urządzenia:
§ 7. Za zajęcia 1 m2 powierzchni pasa drogowego na prawach wyłączności, ustala się następującą dzienną stawkę opłaty:
Termin i sposób załatwienia:
Załatwienie sprawy nastąpi nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania, przy czym do terminu tego nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania, okresu trwania mediacji oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony (np. niekompletny wniosek) albo przyczyn niezależnych od organu.
Tryb odwoławczy:
Zgodnie z art. 127 § 1 k.p.a. stronie służy prawo odwołania od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu, ul. Częstochowska 12, 62-800 Kalisz, za pośrednictwem Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Przed upływem terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna (art. 127a§1 i §2 k.p.a.).
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 320 z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1518),
- Rozporządzenie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1264),
- Uchwała nr VI/89/2024 Rady Miasta Kalisza z dnia 26 września 2024 r. w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych w granicach administracyjnych miasta Kalisza (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2024 r. poz. 8247).
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. z 2017 r. poz. 784) oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. z 2019 r. poz. 2311 z późn. zm.).